The long awaited 7 edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards is over but the glitz and glamour of the red carpet and the amazing wins lingers on.

Headlined by seasoned broadcasters Amina Abdi Rabar and Ik Osakioduwa, the star-studded show had celebrities in attendance attempt to outdo themselves for the award’s newest addition- the ‘Best Dressed’ Category.

Leading the night was ‘Living in Bondage’ with a total of 7 wins including Best Overall movie. ‘God Calling’ followed closely with 2 wins. One of the biggest snubs for the night was ‘King of Boys’ with no wins. The industry merit award went to seasoned TV and filmmaker, Peter Igho.

For the special category, the Best Dressed Male and Best Dressed Female went to Mike Edwards and Mercy Eke of the just concluded Big Brother Naija season 4.

Read the full list of winners:

Best Short Film or Online Video

Oga John – Bolanle Akintomide

Thorn – Bola ‘Enigma’ Akanbi – Winner

Prueba – Stanlee Ohikuhare

Tokunbo – Bio Arimoro



Best Supporting Actor in a Movie or TV Series

Damijo (Rmd) – Seven Richard Mofe

Ramsey Nouah – Living In Bondage

Nkem Owoh – God Calling

Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – King Of Boys

Pascal Tokodi – Disconnect – Winner



Best Supporting Actress in a Movie or TV Series

Toni Tones – King Of Boys

Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God

Tina Mba – The Set Up

Mary Lazarus – Size 12

Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later- Winner



Best Cinematographer

God Calling – Cardoso

Living In Bondage – John Demps

Ratnik – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo

The Set Up – Mohammed Attah


Best Lighting Designer in a Movie or TV Series

God Calling – Cardoso – Winner

Ratnik – Abiola Ladipo

Elevator Baby – Eleaxu Texas

Plan B – Odhiambo Walter



Best Costume Designer Movie or TV Series

Living In Bondage Olohigbe Nwagwu

The Foreigner’s God Ifan Michael

Ratnik Dimeji Ajibola – Winner

King Of Boys Yolanda Okereke



Best Make-Up Category

God Calling – Lilian Omozele Paul- Winner

The Foreigner’s God – Jude Odoh

King Of Boys – Hakeem Effects

Coming From Insanity – Bio Arimoro



Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series)

Uzor Arukwe – Smash

Chibunna “Funny Bone” Stanley – Smash – Winner

Uzor Arukwe – Size 12

Ramsey Nouah – Merry Men 1

Etim Effiong – Plan B Daniel


Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series)

Toyin Abraham – Bling Lagosians

Bimbo Ademoye – Looking For Baami

Funke Akindele – Moms At War – Winner

Toyin Abraham – Kasanova

Ebele Okaro – Smash



Best Actor in a Drama (Movie/TV Series)

Swankey J.K.A – Living In Bondage

Timini Egbuson – Elevator Baby – Winner

Efa Iwara – Seven

Gabriel Afolayan – Coming From Insanity

Ramsey Nouah – Levi



Best Actress in a Drama (Movie/TV Series)

Shola Shobowale – King Of Boys

Zainab Balogun – Sylvia

Zainab Balogun – God Calling

Toyin Abraham – Elevator Baby – Winner

Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth



Best Writer in a Movie or TV Series

BB Sasore – God Calling

Tosin Igho – Seven

Vanessa Kanu – Sylvia

Biodun Stephen – Joba

Nicole Asinugo and CJ Obasi – Living In Bondage- Winner

Akay Mason and Yusuf Carew – Elevator Baby



Best Documentary

Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji

Skin – Beverly Naya- Winner

Against All Odds: A Tale Of Resilience – Aderemi Davies

Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji



Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili

Raveet Sippy Chadh – Subira – Winner

Timoth Conrad Kachumka – Sema

Victor Gatonye – Dream Child

Joan Kabugu – Toy Car



Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba

Ronke Odusanya – Ajoji Godogbo –

Yewande Famakin – Alubarika – Winner

Oyebade Adebimpe – Adebimpe Omo Oba

Wumi Olabimtan – Intent



Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa

Tuntube – Muhammad T. Finisher – Winner

Mariya – Abubakar Bashir

Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala

Sadauki – Hassan Giggs



Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo

Isianyaocha – Brown Ene

Nekwa – Paul Igwe

Nne – Victor Iyke – Winner

Obiakpor – Evan Okechukwu



Best Movie Southern Africa

Kukuri – Philippe Talavera

Dalitso – Abraham Kabwe – Winner

Kwacha – Cassie Kabwikta

The Beautiful Hen Behind Yao Mountain – Imran Kaisi



Best Movie East Africa

Disconnect – Iman Mueke

Lost In Time – Edijoe Mwaniki

Plan B – Sarah Hassan – Winner

94 Terror – Mulinwa Richard



Best Movie West Africa

God Calling – Momo Spaine

Seven – Tosin Igho

Elevator Baby – Victoria Akujobi

Living In Bondage – Steve Gukas

Ratnik – Dimeji Ajibola



Best Television Series Drama Or Comedy

Jenifa’s Diary – Funke Akindele

Truth – Anis Halloway

Life As It Is – Uche Odoh

Women – Uchenna Mbunabo



Best Picture Editor

God Calling – Holmes Awa

Ratnik – Dimeji Ajibola

Living In Bondage – Antonio Rebeiro

Seven – Tosin Igho and Bryan Dike – Winner

Elevator Baby – Emiola Fagbenle



Best Art Director Movie/TV Series

Living In Bondage – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase

Ratnik – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts – Winner

God Calling – Omotola Alade

The Bling Lagosians – Bolanle Austen Peters



Best Sound Track Movie/TV Series

King Of Boys – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster

Living In Bondage – Larry Gaga & Flavour – Tene – Winner

God Calling – Ighwiyisi Jacobs – Stay With Me

The Gift – Mercy Aghedo – The Gift

Run -Timzil – Run



MultiChoice Talent Factory Award

Life of Bim – West Africa

Dreamchaser – West Africa

Ensulo – East Africa

Promises – East Africa

Savana Skies – Southern Africa

The Painting – Southern Africa



Best Director

Living In Bondage – Steve Gukas, Ramsey Nouah – Winner

God Calling – Bb Sasore

The Set Up – Niyi Akinmolayan

King Of Boys – Kemi Adetiba

Ratnik – Dimeji Ajibola

The Ghost And The House Of Truth – Akin Omotosho

Seven – Tosin Igho

Trail Blazer – Jide Kene ( Swanky JKA)

See more below;

Industry Merit Award – Peter Igho

Post a Comment

Previous Post Next Post